T-7GCBC Bellanca Citabria

T 7 GCBC Bellanca Citabria Uçağının Sergiye Hazır Hale Getirilmesi

Sergilenmek üzere 2012 yılında Parkımız envanterine giren, biraz bakıma ihtiyacı olduğu için hangarımızda sergi alanına çıkacağı günü sabırsızlıkla bekleyen T 7 GCBC Bellanca Citabria uçağımızda da mutlu sona ulaştık. Yeni sergi alanında Parkımızın sergi alanına güç ve sempati katmaya başladı.

Yıpranmış, yer yer delinmiş bez kanat ve gövde yüzeyleri ehil ellerde tamir edilip tekerlekleri, kokpitteki kırık camları değiştirildi. Kokpit içinde yılların harap ettiği iç döşemeleri, yıpranmış işaret levhaları orijinalliği bozulmaksızın tamamen yenilendi, Fiziki eksiklikleri tamamlandı ve bembeyaz astar boyası ile artık yeni yerinde.

Fakat asıl sürpriz bundan sonra geliyor. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı saygıdeğer Doç. Güldane ARAZ AY Hocamız ve çalışma arkadaşları Bellanca ’ya sihirli dokunuşlar yapacaklar. Bizler de merak, heyecan ve sabırsızlıkla bekliyoruz…

T 7 GCBC Bellanca Citabria Uçağı Hakkında Kısa Bilgi:

Uçak 1979 Tarihinde Kara Kuvvetleri Havacılık Okulu Komutanlığı filosuna yeni olarak katılmıştır. 1999 yılına kadar hizmet ettikten sonra THK Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Uçak, 2003 tarihinde Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’na (Havacılık Ve Uzay Bilimleri Fakültesi) eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere hibe edilmiştir. Yüksekokulda teknik bölümlerin eğitimlerinde kullanılmıştır. 10 Ağustos 2012 tarihinde sergilenmek amacıyla Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkına verilmiştir.