Havacılık Parkına Hoş Geldiniz

Hoş Geldiniz

Ana Tanrıça Kibele’nin, Frigya Kralı Midas’ın, Yunus Emre’nin, Nasrettin Hoca’nın yurdu olan Eskişehir; “lületaşı”, “bor madenleri”, “üniversiteleri” ve nihayetinde “havacılığı” ile tanınır. Ülkemizde Eskişehir denildiğinde havacılık, havacılık denildiğinde de Eskişehir akla gelir. Eskişehir, havacılıkta; Ar-Ge, tasarım, üretim, eğitim ve havaaracı bakımı alanlarında ülkemizin en önemli kentlerinden birisi. Havacılık sanayi Eskişehir’de her geçen gün daha fazla güç kazanıyor. Hava Kuvvetlerinin en önemli bakım ve ikmal merkezi Eskişehir’de. Türk Hava Kurumunun İnönü’deki sportif ve genel havacılık eğitim merkezi ülkemizin bu alandaki en önemli eğitim birimlerinden birisi konumunda. Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi tüm havacılık faaliyet alanlarını kapsayan lisans eğitimi sunuyor. Fakülte, ülkemizin bu çerçevedeki en eski ve en güçlü eğitim kurumu. Üniversite, farklı anabilim dallarında havacılığa ilişkin yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor. Kara ve demiryollarının kavşak noktasındaki Eskişehir’de havayolu taşımacılığı için de uygun bir altyapı mevcut. Hasan Polatkan Havaalanı uluslararası trafiğe açık tek Üniversite Havaalanı durumunda.

İşte Eskişehir, bu sebeplerle tam bir havacılık kenti…
Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkının bu havacılık kentinde yer bulması kuşkusuz tesadüf değil. Temelleri 1997’de atılan Parkın, kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
Sloganı “yaşam boyu eğitim olan” Anadolu Üniversitesi, Havacılık Parkının misyonunu da buna göre belirledi. Hava araçlarının nasıl uçtuğuna, motorların ve diğer havacılık donanımlarının nasıl çalıştığına ilişkin temel prensipleri 7’den 77’ye herkese aktarmak ve bunu ‘bilim iletişimi’ ile yapmak misyon olarak seçildi. Çocuklar bu hedef kitlenin odak noktasında... Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyada havacılık daha emeklerken çizdiği vizyonun önemli, istikbalin ise göklerde olup olmadığını tartışmaya gerek yok.
Bunun yanında havacılığın gelişmesine katkı sağlayan, tarihi değeri olan ve havacılık mirasına ait hava aracı, nesne ve bilgileri sergilemek istiyor, ülkemiz ve dünya havacılık mirasının öncülerini tanıtıp onurlandırmayı borç biliyoruz. Bu misyon doğrultusundaki projelerimizi alanındaki uzman akademisyenler ve havacılık tutkunları ile birlikte tasarlamaktayız. Bu çerçevede önerilerinizi almak, hayallerinizi dinlemek isteriz.
Binlerce metre yükseklikte, yüzlerce kilometrelik hızlarda dünyanın pek çok noktasında uçmuş uçaklarımız yeşilin ve çiçeklerin arasında sizleri bekliyor. Havacılık Parkı çalışanları olarak bizler de bekliyoruz. Buyurunuz…
Doç. Dr. Ender GEREDE
AÜ Havacılık Parkı Müdürü